Egyetem - régészet
2008.10.12. 16:52
Egyetemista lettem - mikor oly hőn áhítottam ezt a tisztet sehogysem lehetett enyém, most meg szinte az ölembe hullott. :)
Gyakorlati régészeti szakképesítésért tanulok.
Hogy mi ez pontosan? Ennek a képzésnek a végén bizonyítványt kapok arról, hogy rendelkezem azzal a tudással ami elegendő ahhoz, hogy részt vehessek ásatásokon, elvégezhetem a részfeladatok bármelyikét - hiszen a terepbejárástól - a leletek rendszerezéséig mindent megtanulunk. Egyedül csak az ásatásvezető szerepét nem tölthetem be - de ez még nem is szerepel a húszéves tervemben. :)
Két év egyébként az egész de "esti tagozatos". Amikor befejezed, az itt kapott kreditjeidet beválthatod ha továbbmennél nappali tagozatos régészet szakra. Így aki itt "certificate"-et szerez és továbbtanul az a második évnél kezdi kb. mert a ezzel a két évvel 120 kreditet szerezhetsz a második évet meg minimum 90-nel lehet elkezdeni BA szakon... de persze ezzel a bizonyítvánnyal elég sok egyéb lehetőség áll még az ember előtt.
Ahhoz, hogy a rendszert megértsük érdemes kicsit megnézni, hogy is működik ez Angliában és miért működik másképp mint más országokban.
Itt elég nagy hagyománya van az amatőr régészkedésnek, már az 1600 évek közepétől John Aubrey (1626-1697) jóvoltából maradtak fenn régészeti lelőhelyek rajzai, és többek között ő fedezte fel részletesebben Stonehenge-t is, természetesen őt követte egy sor híres (és néha inkább hírhedt) amatőr régész, ma pedig már nagyon jelentős nem professzionális csoportok működnek szerte az országban és a helyi örökségvédelemben játszanak kiemelkedő szerepet önkéntesként.
Van olyan tanárunk aki huszonöt éve régészkedik, de "csak" nyolc éve hivatásos.
Hol lehet tanulni a régészetet? Első körben lehet érettségizni belőle (aki nem ismeri az itteni rendszert annak megjegyzem, hogy itt te válogatod össze miből érettségizel), azután tanulhatod egyetemen és végül tanulhatod esti tagozaton (vagy levelezőnek hívják talán ezt otthon) - ahol bizonyítványt kapsz róla.
Vannak állami szervezetek/társaságok mint pl. az English Heritage vagy a National Trust illetve a Council for British Archaeology, vannak "amatőr" helyi társaságok, megyei szerveződések vagy helyi közösségek, és végezetül ott vannak a professzionális szervezetek, konzultánsok, specialisták, múzeumok.
Ami a lényeg ebben a rendszerben, hogy a négy csoport: oktatás, állami szervezetek, amatőr régészeti csoportok és profik szorosan összedolgoznak.
Itt a környéken elég sok társaság van akikhez lehet menni dolgozni, tanulni ízelítőül az érdeklődőknek egy pár link:
Mid-Sussex Field Archaeology Team
(az ő szervezésükben dolgozhattam nyáron a Barcombe Villa - Church-field ásatáson)
itt van a Lewes Archaeological Group.
Hétvégén megyünk terepre, ha ilyen köd lesz mint most - nem látni az orrunkig - érdekes élményben lehet részünk Beachy Head-nél. :) Vigyázni kell hova lépünk...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.