Battle - azaz 1066
2008.04.14. 17:00
Az egész dolog úgy kezdődött, hogy Szabolcstól, Zsuzsitól, Annácskától és Andristól kaptunk egy csodálatos karácsonyi ajándékot. :) Ez a dolog nevezetesen egy English Heritage tagság kis családunk részére és mert végre a tavasz is beköszöntött, vettük a bakancsot - meg persze az autónkat - és nekivágtunk együtt a közeli Battle-be.
Ez a kisváros az úgynevezett hastingsi csata helyszínénél épült ami 1066 október 14-én zajlott. Elég ritka, hogy egy csata eldönti az ország sorsát és itt pedig ez történt. A csatában ugyanis elesett az angolszász sereg vezére II. Harold király és a győzedelmes normann Hódító Vilmos szinte azonnal Londonba sietett, ahol királlyá koronázták és ezáltal új élet kezdődött a szigetországban, új arisztokrácia, új, fejlettebb feudális rendszer.
A csata maga nagyon izgalmas volt, hiszen a normannok kisebb de jobban felszerelt sereggel, íjászokkal, lovasokkal és színlelt megfutamodással győztek a fáradt angolszász sereg felett. A csatát a híres bayeux-i faliszőnyeg örökítette meg.
Szóval olvasgassatok utána, mert érdemes! :)
De folytassuk a kirándulás részénél. :)
A belépéskor kaptunk egy kis készüléket amiben folyamatosan hallhattunk érdekes információkat a látottakról és magáról a csatáról.
Van egy hagyományosabb múzeum itt:
És ilyen lépcső vezet fel hozzá:
természetesen királylányok is vannak akik a lovagot lesik az ablakból, nevezetesen Annácska és Édua:
és van egy modernebb kis épület benne egy nagyon izgalmas és informatív kiállítással. A kiállítás keretein belül levetítenek egy nagyon profi kb. negyedórás filmet a csatáról egy erre kialakított vetítőteremben, meg lehet próbálni megemelni a korabeli fegyverek, pajzsok másait nyugodtan végigtapogathatsz egy láncinget is, én persze az íjat fogdostam össze :))) és van játék is ahol te irányíthatod a két sereget és közben minden apró és érdekes részletet megtudhatsz a csapatmozgásokról a seregek felépítéséről és a harc kimeneteléről.
Miután nagynehezen elcsábítottuk a négy apróságot az izgalmas kivetítőktől és játékoktól, ismét kimentünk a szabadba, hogy megnézzük a csata helyszínét és az apátságot.
Őszintén szólva engem az apátság épületei nyűgöztek le teljesen. Talán a képek picit visszaadják a hangulatát annak ami megfogott bennük:
A fenti képen a csatamezőt látni az ajtóból.
Ez az apátság épülete oldalról és hátulról.
Itt pedig az...
...illemhely.
Azért szentelek ennek a dolognak külön figyelmet, mert először azért fotóztam, hogy milyen gyönyörű, oszlopos kis folyosó aztán kedves férjem hívta fel a kis táblácskára a figyelmemet. :) Jellemző...
Az első képen az étkező mennyezete látható, a másodikon kis családom megy fel a kolostor hálótermeihez, mint látható elég nagy a szintkülönbség. A harmadik kép pedig a hálóterem ablakából a kilátás. Szerintem gyönyörű.
Ismét egy belső kép, a második pedig a kolostor hátulról, előtérben egy kőlappal amely szerint ott esett el a csatában II. Harold király.
A végére hagytuk a játszóterezést mikor mi, felnőttek már kellően elfáradtunk :)
Természetesen a játszótér is a csata jegyében készült, így két sereg áll egymással szemben, egyiknél lovasok és íjászok a másik fél pedig kerek pajzsokkal gyalogosan.
A lányomat annyira megihlette a történet, hogy a legkülönbözőbb helyzetekben meglepő hirtelenséggel halott normann lovagnak álcázta magát. Imígyen:
Csongor meg leporolgatta, bár ő az idő legnagyobb részében a készülékben beszélő angol bácsival volt elfoglalva:
A csajszi ebben a kis épületben fantasztikus mesét mesél éppen arról, hogy mi apácák vagyunk és jönnek a rosszak és ezért itt bújkálunk a kápolnában.
Itt pedig épp megsértődött valamin:
:) de azért édes :)
Voltak itt azért olyan hős normann lovagok is akik nem estek el a csatában (annyiszor mint Édua). Hátul épp egy Andris kapaszkodik... ééés már fönt is van :)))
Végezetül pedig apróságok:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.