Autóvásárlás Angliában
2008.11.22. 08:54
Régen írtam már közérdekű Angliás posztot, ideje ezt bepótolni. :)
Szóval nyáron kiderült, hogy az autónk - amit tavaly augusztusban vettünk - egy rakás roncs. Mashuval az itteni Opel szervízben aláirattak egy olyan nyomtatványt az autó elvitelekor, hogy tájékoztatták a problémáról és saját felelősségére ül be a kocsiba... de erről már sírtam itt valahol...
Megpróbáltak otthoni autószakértők virtuálisan segíteni, de háromból kettő nem indult volna el, egyikük pedig csak nagy-nagy felkészültséggel...
Kellett egy autó, mert azzal járunk haza, a repülőjegy jóval-jóval drágább négyünknek és környezetszennyezőbb is (egy ember hazareptetése annyi károsanyagkibocsátással jár, mintha egy jól megrakott autó négy emberrel megteszi ugyanezt az utat).
Valami kényelmes, családi autót kerestünk, olyat ami megbízható, aránylag fiatal, rendszeresen szervizelt. Elkezdtünk először a Gumtree-n keresgélni, itt nagyon olcsó kocsikat találtunk, de mivel még a márkáját illetően sem voltunk elszántak így nem sok értelme volt:
- Te itt egy Megane Scenic 2000 Fontért!
- Kell nekünk francia autó?
- Nem tudom... nem értek hozzá...
Jött a következő lépés, elmentünk helyi autókereskedőkhöz és Mashu kipróbált pár járgányt. Olcsó, biztonságos családi autót keresünk, erre beleültette az eladó egy 5000 fontos családi Nissanba... és itt elvesztünk, ugyanis emberem miután kiszállt az említett autóból csak arról tudott áradozni, hogy: - Jajj ez milyen fenséges érzés, mintha hajóskapitány lennék...
Rendben van de ez nem felel meg a pénztárcánknak... azonban mindhiába próbáltunk utána Renaultokat meg Citroent, nem ment ki a fejünkből a Nissan.
Otthon végigolvastunk a fellelhető összes tesztet és népítéletet (Totalcar, Timesonline Used Car reviews) és a "konkurens" autókét is amiből egyértelműen a Nissan került ki győztesen.
Tehát megvolt milyen autót szeretnénk elsősorban, így jöhetett a következő lépés, amikor is megvásároltuk a "What car?" c. kiadványt a legközelebbi szupermarketben. Ez nagyon hasznos füzetke, mert ebben megnézheti az ember, hogy a kiválasztott autó mennyibe kerül újonnan, mennyibe kerül a kereskedőknél, magánszemélyeknél és van benne egy halom jótanács használtautóvásárláshoz.
Utána következett a hirdetések internetes böngészése.
Erre talán a legkiválóbb oldal az Autotrader. Van aki jobbnak, olcsóbbnak tartja a fent már említett gumtree-t vagy az e-bayt is, ott kicsit hozzáértőbbeknek érdemes próbálkozni, de mi nem mertünk semmiképpen mert ismerősöktől csak rossz tapasztalatokról hallottunk.
Nálunk délen az 5-6-7 éves Nissanok elég sokba kerültek, míg északon találtunk pár hároméves járgányt, telis-teli extrákkal (a napfénytető és a tolatókamera különös vonzerővel bír:))), elég jó áron. Hosszas tanakodás és számolgatás után végül, Mashu egy szép napon vonatraszállt és elutazott 170 mérföldnyire, hogy megnézze a kiválasztott autót.
Motability car volt a kiszemelt, olyan autó aminek a megvásárlásához az állam ad támogatást egy mozgáskorlátozott ember számára és az állam fizeti a szervízköltségeit is a tulajnak. Sok helyen javasolták, hogy nézzünk ilyen autókat, mert általában jobban karban vannak tartva mint a szimpla használtautók és szakszervízben szerelve.
Haza is hozta végül a mi kis bocinkat, "akivel" már megjártuk Magyarországot oda-vissza.
Ami nagyon fontos:
- az itteniek szerint óvakodjunk a Roverektől :),
- érdemes alkudozni, mert bár a mienk pofátlanul olcsó volt a déli árakhoz képest, még így is le tudott belőle alkudni az embör valamennyit,
- az autóra a helyi DVLA-ban kell befizetni az adót, ez itt (is) elengedhetetlen ahhoz, hogy a királynő útjait róhassa az ember, vagy egyáltalán csak parkoljon rajtuk,
- a biztosítás elég drága, ráadásul személyre szól, így egy családi autónál mindkét jogsitulajra érdemes megkötni. Itt még azzal is lehet sakkozni, hogy arra köti az ember a biztosítást akinek régebbi a jogosítványa a másik pedig vezetheti az autót ugyanis így sok esetben jóval olcsóbb. Nagy a verseny itt is, vannak oldalak ahol összehasonlíthatók a biztosítók árai és kiválasztható a legjobb,
- a használtautó kereskedő a legtöbb esetben ad az autóra három hónap garanciát amit meg lehet hosszabbítani egy vagy akár két évesre is különböző cégeknél (Warrantydirect, AA-warranty, garancia az Autotraderen).
A mienkhez hasonló nagyfenekű bocinak a kétévnyi garanciája összesen 519 fontba kerül ami havi 21 font, ezért a nem kopó alkatrészek javításainak csak első ötven fontját (kb. 15000 Ft) kell befizetnünk, a többit ők fizetik + autóbérlet (25 font/nap) a szervizelés idejére és szállodaköltség ha mindez az otthonunktól távol következne be, mondjuk Európa más országaiban.
Hátrányok:
A szervízköltség meg a biztosítás, a tax elég drága családi autó esetében de pl. egy Peugeot 107-esre alig van vagy nincs is adó, mert kevés a károsanyagkibocsátása. Azonban otthoni, balkormányos esetében ezek a biztosítási összegek még magasabbak lehetnek, sok biztosító nem is ad ajánlatot nem itteni jobbkormányosra.
Az angolok eléggé széthajtják az autóikat, rengeteg itt-ott behorpadt kocsit látni errefelé - keskenyek az utak ugyanis, ezért kell jobban utánajárni a kiszemelt autónak.
Remélem tudtam segíteni az autóvásárlásban. :) A tapasztalatok alapján olcsóbb itt venni használtautót mint az otthoni balkormányosat idehozni és itt adózni utána.
Összehasonlításképp: egy 2002-es Renault Megane Scenic otthon 1.600.000 - 1.900.000 Ft, itt egy ugyanilyen autó (2002-es, a futott kilométer is megegyezik), több extrával, teljes szervíztörténettel, : 1500-2300 Font (ez kb. 720.000 Ft).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Az utolsó 100 komment: