Az óvszert, pesszáriumot, a spermaölő szereket és a hüvelyi filmet szeretném ebben a posztban bemutatni nektek.
Kis óvszer-történelem
Az első óvszerek Kr.e. 1000 körül az ókori Egyiptomban jelentek meg, a kis vászontokokkal akkoriban betegségek ellen próbáltak védekezni. Kr.e. 100-200 környékéről európai barlangokból kerültek elő hasonló maradványok, de feljegyzésekből tudjuk, hogy a Római Birodalomban sem volt ismeretlen eszköz.


Az óvszer következő felbukkanása az 1500-as évekre tehető, mikor a szifiliszjárvány miatt mikor kiderült, hogy a vászontok a nemkívánatos terhesség ellen is véd, különböző vegyi anyagokba mártották azokat – ezek lettek az első spermicid szerek. A japánok állítólag vékony bőrből, teknőspáncélból vagy szarvból készítették kondomjaikat.
Maga a kondom mint szó először egy versben tűnt fel 1706-ban condum-ként, a szó eredete azonban nem bizonyított. Egy legenda szerint a II. Károly udvarában működő Condom (vagy Conton) nevű orvos fejlesztette ki az eszközt az 1600-as évek második felében, hogy megvédje a királyt további törvénytelen gyermekek nemzésétől. Egy másik elgondolás alapján az óvszer a latin condus-ból származik, ami tartályt jelent. Casanova, a híres szerető egyszerűen csak Redingote Anglais-nak, vagyis angol lovaglókabátnak nevezte óvszerét.
Casanova idejében az óvszert kézzel, általában vászonból és állati bélből készítették. Az egyszerű lovaglókabát mellett készítettek olyan luxusdarabokat is, melyeket bársonnyal és selyemmel béleltek ki. Ezek a darabok többször használatosak voltak. Egyszerűen megszárították, illetve ha szükség volt rá, csontenyvvel vagy állati béllel kijavították, megfoltozták őket. Az óvszerrel való kereskedés felvirágzóban volt. 1750-ben, Londonban megnyitották az első olyan üzletet, ahol kézi készítésű óvszereket gyártottak. A megrendelő kedve szerint dönthetett arról, hogy milyen állati belsőségből készüljön a darab, illetve hogy azt normál, finom vagy nagyon finom minőségben készítsék-e el.
Mivel az állati bélből előállított óvszerek túl drágák voltak, nem terjedtek el. A kondomiparban a nagy áttörés 1800 körül következett be, a technológiai, gazdasági és szociális fejlődésnek köszönhetően. Goodyear és Hancock találmánya, a vulkanizált gumi forradalmasította az óvszergyártást, és 1861-ben az első újsághirdetés is megjelent Amerikában.
A latex feltalálása a XX. század elején tovább segítette e fogamzásgátló eszköz fejlődését. Az óvszerek vékonyabbak, tartósabbak és szagtalanok lettek. Természetesen mind az eladás, mind a gyártás számadatai az égbe szöktek. 1957-ben a Durex legyártotta a történelem első síkosított óvszereit. A fogamzásgátló tabletta, a spiral és a sterilizálás '60-as évekbeli elterjedésével csökkent a kondomok iránti kereslet, ám újra feltámadt húsz évvel később, amikor a HIV/AIDS világméretű probléma lett. 1992-ben a számtalan típusú férfikondom mellett a női óvszerek is hódító útjukra indultak.

Óvszer
Működési mechanizmus:
Férfiak számára a gumióvszer a legegyszerűbb, legelterjedtebb és legmegbízhatóbb fogamzásgátló eszköz. Helyes alkalmazásával 95 százalékos hatékonyságot érhetünk el.
A kondomot a merev hímvesszőre kell felhúzni, közvetlenül a behatolás előtt. Az óvszer megakadályozza, hogy a hímivarsejtek a hüvelybe kerüljenek. Nagyon fontos, hogy a férfi a behatolást megelőzően felvegye az óvszert, és az ondó kilövellése után, az elernyedés előtt visszahúzza a hímvesszőt. Ekkor a kondom alsó részét a hímvesszőhöz kell szorítani, nehogy ondóváladék kerüljön a hüvelybe.

Előnyei:
- véd a nemi betegségek ellen,
- nincsenek mellékhatásai
- sokféle méretben, és változatban kapható,
- könnyen – szinte bárhol – hozzáférhető.


Hátrányai:
- megzavarhatja a szexuális aktust a felhelyezése,
- néha lecsúszhat vagy elszakadhat, az eddigi megfigyelések szerint ez gyakoribb a poliuretán mint a latex kondomoknál.
- néhány ember érzékeny a latex kondomok összetevőire,
- az ejakuláció után a péniszt minél hamarabb ki kell húzni a vaginából.

Egyéb nem gyakori, de lehetséges veszélyei: nincsenek


Pesszárium
Ez a kerekded, kupola alakú óvszer gumiból készül, szélébe rugalmas gyűrűt helyeznek. A nő helyezi fel a hüvelyébe, elzárva vele a méhnyakat. Rendszerint spermaölő zselével együtt alkalmazzák, és így igen hatékony fogamzásgátló eszköz (95 százalékban sikeres). Felhelyezése azonban meglehetősen nehézkes, mivel gondos előkészületeket igényel, és alapos anatómiai ismereteket feltételez. A gyenge hüvelyizomzatú nő nem tudja megtartani a pesszáriumot. A viselésével járó apró kényelmetlenségek miatt elsősorban olyan nők számára ideális, akiknek ritkán van szexuális kapcsolata.

Előnyei:
- a szexuális aktus előtt bármikor felhelyezhető,
- nincs egészségügyi kockázata,
- többféle változatban kapható (sajnos arról nem találtam infót, hogy otthon is lehet-e többfélét kapni)
- véd a méhnyakrák és egyéb szexuális úton terjedő betegségek ellen.

Hátrányai:
- a szex közbeni felhelyezés megszakítja az együttlétet,
- néhány embernek a spermicid gél undortkeltő lehet,
- meg kell tanulni a helyes használatot,
- a pesszáriumhasználata néhány nőnél okozhat cisztásodást, ez esetben az orvosnak ellenőriznie kell a pesszárium méretét, mert lehetséges, hogy egy kicsit kisebb vagy puhább peremű pesszárium vagy egy méhnyaksapka javíthatja az állapotot.
- néhány ember érzékeny bizonyos vegyi anyagokra a latexben vagy a spermicidben. Így ez irritációt okozhat.

Egyéb nem gyakori, de lehetséges veszélyei: nincsenek


Spermaölő szerek (spermicidek)
Ezek olyan habok, kenőcsök, zselék, illetve szivacsok, amelyek elpusztítják a hímivarsejteket. Nyolc-tíz perccel a közösülés előtt kell a hüvelybe helyezni őket. Hatásuk átlagosan három órán át megmarad. Ismételt közösülések esetén újra fel kell helyezni az anyagokat. Kivétel a spermiumölő készítménnyel átitatott szivacs, amely huszonnégy órán keresztül nyújt védelmet. A közösülés után legalább nyolc óráig nem szabad kimosni a hüvelyt. Helyes alkalmazás mellett rendkívül hatékony eljárás.

Fogamzásgátló film
(VCF Film - Vaginal Contraceptive Film)
Van azonban korszerű hüvelyi módszer is. A hüvelyi, hormonmentes fogamzásgátló film huszonegynéhány évvel ezelőtt magyar orvos találmánya volt, majd az eszköz új, korszerű formában Amerikából tért vissza. A hormonmentes hüvelyi fogamzásgátló készítmény, a "film" a kondomhoz hasonlóan spermaölő (nonoxynol-9) anyagot tartalmaz.
Ha betartják az előírásokat, kellő védelmet nyújthat a teherbeesés ellen. Fiatal, még nem szült nők, szoptatós kismamák és mindazok alkalmazhatják, akik nem szednek tablettát, vagy nem használhatnak méhen belüli fogamzásgátló eszközt. A négyzet alakú filmet kétrét hajtva kell mélyen a hüvelybe helyezni, a film ott feloldódik, és egy órára biztosítja a védelmet. Sem a nőt, sem a férfit nem zavarja aktus közben. Az USA-ban ez az egyik leggyorsabban terjedő hormonmentes fogamzásgátló módszer.
Angol nyelvű ismertető itt: http://www.vcf-film.com/


Forrás:
magyar nyelvű:
www.hazipatika.com
www.origo.hu
angol nyelvű:
http://www.fpa.org.uk/information/leaflets
(Family Planning Association)

Érdekes olvasmányok a történelem kedvelőinek:
http://www.an-no.hu/index.php?cikk=2198
http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=17587

A bejegyzés trackback címe:

https://hicudzsi.blog.hu/api/trackback/id/tr755549881

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

FEJES BEÁTA 2010.07.14. 11:09:20

Állás ügyben keresem önt betanitot futószalag mellé E-mail cim küldés esetén önéletrajzomat elküldöm önnek Előre is kőszőm.
süti beállítások módosítása